Rodinný dům
Na Františku

Jednogenerační rodinný dům pro čtyřčlennou rodinu se nachází na jihozápadním svahu sídliště rodinných domků Na Františku mezi stávající zástavbou. Svým umístěním navazuje na ustupující uliční čáru bytového domu stojícího níže v ulici. Dům má plochou střechu a hlavní obytný kvádr je dvoupodlažní se suterénem. K němu je ze strany do ulice přisazen kvádr vstupu. Z boku prodlužuje obytný prostor uvnitř směrem do zahrady dvoupodlažní průsvitná pergola.

Vstup do domu je ze severovýchodu do prosklené verandy. V přízemí se nachází vstupní hala se šatnou a schodištěm do suterénu, umývárna, pracovna a velká obytná hala s kuchyní. Na obytnou halu navazuje zastřešená venkovní terasa, z níž je přímý vstup do zahrady. V patře jsou dva pokoje, ložnice, koupelna a chodba se šatními skříněmi. Všechna okna v patře jsou francouzská. V suterénu je umístěna dvoumístná garáž, sklad, technická místnost a sklep. Svažitou zahradu výškově dělí opěrná zídka z gabionů. Obvodová konstrukce je provedena z tepelně izolačních cihelných bloků.

Stropy jsou zhotoveny jako prefa monolitické železobetonové desky. Zábradlí ve francouzských oknech je z ocelového rámečku s výplní z plexiskla. Pergolu zhmotňuje ocelová konstrukce, střecha pergoly a jeden bok jsou kapotovány průsvitným polykarbonátem. Podlahu obou teras tvoří dřevěná paluba. Ta přechází v masivní dřevěnou podlahu v interiéru. Všechny ocelové prvky jsou žárově zinkovány. Celkový výraz zjemňují dřevěná žlutá okna s izolačním dvojsklem. Dům splňuje nízkoenergetický standard. Má kompaktní tvar, čímž se minimalizuje velikost ochlazovaných ploch a je dostatečně zateplen. Zdrojem tepla je kondenzační plynový kotel. Kromě toho ohřev vody zajišťují i solární panely.

  • Projekt a realizace : 2006 - 2008
  • Lokalita : Nové Město nad Metují