Rodinný dům - Nové Město nad Metují

Rodinný dům pro čtyřčlennou rodinu se nachází na jihozápadním svahu sídliště rodinných domků mezi stávající zástavbou. Svým umístěním navazuje na ustupující uliční čáru budov stojících níže v ulici. Dům má plochou střechu a výškově je členěn na dvě hmoty. První kvádr je dvoupodlažní, druhý má pouze jedno podlaží. To je výškově osazeno na úroveň mezipatra prvního kvádru. Vstup do domu je ze severovýchodu a zdůrazňuje ho ocelová konstrukce pergoly. V přízemní jednopodlažní části se nachází vstupní hala se šatnou a schodištěm do suterénu, umývárna, pracovna a velká obytná hala s kuchyní. Na obytnou halu navazuje zastřešená venkovní terasa, z níž je přímý vstup do zahrady. V patře jsou dva pokoje s francouzskými okny, ložnice, koupelna, umývárna a dvě šatny.

Zábradlí v oknech tvoří ocelový rámeček s výplní z ocelových lanek. V suterénu je umístěna dvoumístná garáž, sklad, technická místnost a sklep. Zahradu výškově dělí opěrná zídka z pohledového betonu. Obvodová konstrukce je provedena z tepelně izolačních cihelných bloků. Stropní konstrukci tvoří monolitické železobetonové desky s obrácenými skrytými průvlaky.

Dům splňuje nízkoenergetický standard. Má kompaktní tvar, čímž se minimalizuje velikost ochlazovaných ploch a je dostatečně zateplen. Vytápění a chlazení využívá aktivace betonového jádra, kdy stropy, podlahy a středová zeď slouží jako sálavé nebo chladící plochy a s výhodou se tak využívá akumulační schopnosti konstrukce. Zdrojem tepla je tepelné čerpadlo. K vybavení domu patří nucené větrání, rekuperace tepla a solární panely pro ohřev teplé vody. Jako záložní zdroj tepla slouží obezděná krbová vložka s teplovzdušným výměníkem.

  • Projekt a realizace : 2008 - 2011
  • Lokalita : Nové Město nad Metují